Media o e-Podręcznikach

PJN: e-podręczniki w szkołach zamiast ciężkich tornistrów

PJN zaapelował w czwartek do MEN o wprowadzenie do szkół e-podręczników. „Dziś dzieci klas 1-3 szkoły podstawowej ważą średnio 25 kg, a noszą 8-kilogramowe plecaki” – mówiła na konferencji prasowej przed siedzibą MEN Elżbieta Jakubiak.
Politycy PJN przynieśli na konferencję prasową w Warszawie plecak wypakowany książkami na rok szkolny 2011-2012 oraz wagę, na której zważył się następnie uczestniczący w konferencji chłopiec – Dominik. „Dominik waży 22,7 kg. (…) Z plecakiem z książkami waży 31 kg” – mówiła Jakubiak.

Posłanka PJN powiedziała, że średnia waga dziecka uczęszczającego do klas 1-3 szkoły podstawowej wynosi 25 kg, a plecak z książkami, które nosi codziennie – 8 kg. Posłanka żartowała, że gdyby rzecznik sztabu wyborczego PJN Jacek Pilch, który – jak powiedział – waży 82 kg, musiał nosić plecak, ważyłby on ponad dwadzieścia kilogramów.

Jak mówiła Jakubiak, PJN proponuje wprowadzenie do szkół podręczników w formie elektronicznej. „Mówimy: podręczniki do komputerów. E-podręczniki to jest propozycja PJN. I będziemy to mówili do końca urzędowania pani minister, póki nie przygotuje rozporządzenia, które zobowiąże wydawców do e-podręczników” – oświadczyła posłanka.

„Dominik 9-kilogramowego plecaka nie chce nosić” – powiedziała Jakubiak. „Jest za ciężki” – dodał chłopiec.

Na uwagę, że wprowadzenie e-podręczników do szkół wymaga komputerów, Jakubiak powiedziała: „Ale obietnica laptopów jest nadal aktualna i nie tylko laptopów dla gimnazjalistów, ale słyszeliśmy o każdym dziecku, które idzie do pierwszej klasy”. Jakubiak wyraziła nadzieję, że gimnazjaliści „zanim skończą gimnazjum, otrzymają od premiera laptopy”.

Poseł Lucjan Karasiewicz zwrócił uwagę na ceny podręczników. Jak mówił, jego córka pójdzie w tym roku do pierwszej klasy. „Wydaliśmy dosyć sporo pieniędzy na podręczniki. Podstawowy zakup, którego dokonaliśmy poprzez internet – bo było o kilkadziesiąt złotych taniej niż w zwykłej księgarni – to prawie 300 zł dla pierwszoklasisty” – powiedział polityk.

Jak dodał, to zakup „bez piórnika, plecaka, tenisówek, ubranka na WF itd.”. „Należy więc przyjąć, że średnio rodzina pierwszoklasisty wyda co najmniej 500-600 zł na to, by dziecko mogło rozpocząć edukację” – mówił poseł.

Źródło: wiadomosci.gazeta.pl

Publikacje

Platforma podręcznik.edu.pl w chmurze IBM Softlayer zwiększy możliwości korzystania z e-podręczników

E-podręczniki w chmurze zapewnią uczniom bezpieczny dostęp do materiałów edukacyjnych.

więcej »

edunews.pl: Nowe technologie w szkole, pomagają czy przeszkadzają?

Ta analiza przygotowana przez Instytut Badań Edukacyjnych powinna zastanowić każdego rodzica i nauczyciela. Uczniowie pozbawieni technologicznych zdobyczy osiągają słabsze wyniki, ale też słabsi są ci, którzy w nadmiarze korzystają z komputera, tabletu, komórki czy Internetu. Czy nowoczesne technologie pomagają w nauce? Zdania naukowców są w tej sprawie od dawna podzielone. Nowych argumentów dostarcza ostatnie międzynarodowe badanie umiejętności 15-latków (PISA).

więcej »

e-podreczniki w Pensylwanii – nowe perspektywy dla nauczycieli

Stworzenie własnego podręcznika z użyciem narzędzi cyfrowych pozwala stale poprawiać książki w sposób niemożliwy do zastosowania w przypadku książek tradycyjnych. Możesz dopasować swój tekst do własnego sposobu nauczania. Możesz usunąć treści nieistotne, a za to uwzględnić takie, które Twoim zdaniem przydadzą się uczniom w przyszłości.

więcej »