Czym różni się wydawnictwo multimedialne od e-podręcznika?

Gdy pyta się nauczycieli, uczniów czy nawet wydawnictwa o to czym jest e-podręcznik, odpowiedź zwykle przypomina bardziej opis wydawnictwa multimedialnego. Dzieje się tak głównie z jednego powodu: bardzo niewiele jest na rynku e-podręczników (tych z chmury) „z krwi i kości”, a co za tym idzie nie do końca wiadomo czym się od wydawnictw multimedialnych wyróżnia.

o e-podrecznikach i wydawnictwach multimedialnych

Raport e-podrecznik

Ostatnia publikacja ORE p.t. „Podręczniki multimedialne w polskich szkołach, raport z badania” rozwiewa wszelkie wątpliwości: obecne na rynku wydawnictwa multimedialne to NIE e-podręczniki.

Opracowanie przedstawia w przejrzysty i wyczerpujący sposób linie podziałów, definiując m.in. rodzaje pośrednie, jak e-podręcznik statyczny, umultimedialniony czy inteligentny.

Różnice nie sprowadzają się oczywiście do banalnego podziału: w chmurze – na edukacyjnym CD-ROMie, czy z Flash’em – bez niego. Zasadnicze różnice dotyczą „odmiejscowienia” podręcznika (można korzystać na wielu urządzeniach, w dowolnym czasie), integracji z systemami typu e-dziennik, czy też wymiany danych, które umożliwiają śledzenie postępu i jego tempa poszczególnych uczniów, co m.in. jest podstawą konceptu „flipped classroom”.

Ten ciekawy raport można pobrać na http://www.ore.edu.pl/strona-ore/index.php?option=com_phocadownload&view=category&id=158&Itemid=1776

Warto przeczytać!

Inne wpisy z bloga

Matematyka już dostępna w epodreczniki.pl

Pierwsze materiały w epodrecznik.pl już dostępne

ORE opublikowało pilotażową część materiału edukacyjnego do darmowych epodreczników, firmowanych przez MEN. Materiały, w prostej i przystępnej

Czym różni się wydawnictwo multimedialne od e-podręcznika?

MEN: Nie będzie e-podręczników w wersji papierowej

Wydawcy papierowych podręczników alarmują, że rząd chce e-podręczników również w druku. – Wykończą wolny rynek! – mówią wydawcy. – Nie będziemy produkowali papierowych podręczników – deklaruje wiceminister edukacji Joanna Berdzik.